fbpx
Dołącz do Szkoły YouTuba i odmień swój kanał! Zapisy w tej edycji trwają do 25 maja!

Jak zarabiać na YouTube?

Jak zarabiać na YouTube 10 metod zarabiania na YT
Jak zarabiać na YouTube – 10 metod, przykłady, reklamy AdSense i program partnerski.

Jak zarabiać na YouTube? Planujesz nową ścieżkę rozwoju swojego biznesu? Szukasz nowych klientów? A może po prostu poszukujesz sposobu na zarabianie?

YouTube to platforma, która jest do tego idealnym narzędziem. Zanim jednak dowiesz się, jak zarabiać na YT, w pierwszej kolejności przemyśl swoją strategię działania. Jako doświadczony twórca, a także specjalista od rozwoju kanałów moich Klientów, zdradzę Ci kilka pomysłów na to, jak zarabiać na YouTubie.

Spis treści:

1. Jak zarabiać na YT? Nie musisz być vlogerem ani typowym YouTuberem

2. Sposoby i metody zarabiania na YouTube

3. Jak zarobić na YouTube oferując własne (lub cudze) produkty i usługi?

4. Program partnerski YouTube — jak zarabiać na YouTube z reklam Adsense?

5. Przychody z reklam AdSense na YouTube

6. Jakie kryteria trzeba spełnić, by móc włączyć płatne reklamy na YouTube?

7. Zarabianie dzięki YouTube 500zł, 1500zł, 2500zł miesięcznie

Jak zarabiać na YT? Nie musisz być vlogerem ani typowym YouTuberem

Widzisz znanych vlogerów, którzy wiodą całkiem niezłe życie, utrzymując się tylko ze swoich kanałów? Nie musisz jednak pokazywać swojego życia prywatnego, by zyskać finansowo na swoim kanale.

Dla przykładu — rozwój firmowego profilu na tej platformie i umieszczanie tam ciekawych materiałów na temat swojej oferty — produktów lub usług, albo prowadzenie atrakcyjnego merytorycznie kanału tematycznego również mogą przynieść dochód. I to całkiem satysfakcjonujący.

W sytuacji, w której YouTube jest trampoliną dla Twojego biznesu masz okazję zarobić potrójnie:

  • na wyświetleniach
  • na zwiększeniu sprzedaży swoich produktów lub usług (zachęcasz widzów do zakupów, pokazujesz produkt, recenzujesz, pomagasz, dajesz wartość)
  • dzięki Twoim innym mediom i portalom społecznościowym (możesz zachęcać widzów do zapisu na Twój newsletter czy Instagram).

To nie są oczywiście jedyne ścieżki na to, jak zarabiać na YouTube. O ogromie sposobów monetyzowania swojej obecności na YouTube i o wielu sztuczkach informuję w moim szkoleniu Szkoła YouTuba, w którym poznasz ten serwis od podstaw i łatwiej będzie Ci stawiać tam pierwsze kroki.

Sposoby i metody zarabiania na YouTube

1 – Reklamy AdSense: dobre dla dużych twórców, trochę ryzykowne jako jedyny sposób, ale jest to zawsze dodatkowy zarobek.

2 – Afiliacja: ciekawy model, gdzie nie musisz mieć swoich produktów, a zarabiasz na % sprzedaży u partnerów.

3 – Crowdfunding: np. Patronite czy Patreon. Świetna metoda, gdzie widzowie Cię wspierają. Ale trzeba wiedzieć jak i co dać w zamian.

4 – Wspieranie kanału: To taki Patronite, tylko że bezpośrednio na YouTube. Działa dobrze, płatnym subskrybentom można dawać unikalne filmy.

5 – Superczat/Supernaklejki: To ciekawe rozwiązanie dla osób, które często streamują na YouTube. To takie dobrowolne tipy i donacje od widzów.

6 – Darowizna: To najprostsza metoda. U niektórych działa o dziwo rewelacyjnie. Podajesz numer konta, adres PayPal czy klucz bitcoin, a często znajdzie się jakiś wdzięczny widz, który dokona wpłaty.

7 – Lokowanie produktu: może to być recenzja, partner filmu, prezentacja czy po prostu deal z partnerem. Jako influencer w swojej niszy (w niektórych niszach kilka tys. subów to już bardzo dużo) możesz coś takiego robić.

8 – Merchandise: Czy YouTube będzie kiedyś „sklepem internetowym”? Chyba tak. Na razie jest to testowane, ale to chyba kwestia czasu aż będzie można na YT sprzedawać swoje koszulki, kubki, itp.

9 – Tantiemy: mało popularna, ale bardzo ciekawa metoda. Czasami zdarza się, że telewizje lub niektóre serwisy wykupują od YouTubera możliwość wyemitowania ich treści.

10 – Własne produkty i usługi: moja ulubiona metoda. Tutaj YouTube jest miejscem gromadzenia ludzi, którzy potem stają się Twoimi klientami w Twoim biznesie. Wcale nie musisz mieć ogromnych zasięgów.

Ta 10. metoda jest rewelacyjna, bo zapewnia zazwyczaj największe przychody i uniezależnia Cię od kaprysów algorytmu, demonetyzacji i innych losowych przypadków.

Jak zarabiać na YouTube oferując własne (lub cudze) produkty i usługi?

Aby ktoś chciał przelać Ci pieniądze, dzięki Twojej obecności na YouTube, musi mieć po temu jakiś powód. Mamy 3 główne powody, które włożą Ci pieniądze do kieszeni

1) Problem. Na swoim YT rozwiązujesz problemy widzów. Ale część z nich zawsze będzie chciała czegoś więcej i chętnie za to zapłaci.

2) Wdzięczność. Ludzie chcą sami płacić Ci za Twoją pracę, choćby w formie donacji. Po prostu w ten sposób chcą podziękować.

3) Zaufanie. W dzisiejszych czasach zaufanie jest bezcenne. Jeśli umiesz je zbudować, to osiągniesz ogromną przewagę konkurencyjną.

A co mam na myśli? Co może być Twoim produktem/usługą?

Najprostsze to:

+E-book (edukacja/poradniki/rankingi/narzędzia): 20-40zł
+Mini kurs (lekcje wideo rozwiązujące typowy problem widza) 30-100zł
+Konsultacja (indywidualne doradztwo): 100zł++
+Newsletter w abonamencie: 20-100zł/msc
+A jeśli masz już biznes i gotowe produkty/usługi, to wejście i zarabianie na YT jest jeszcze łatwiejsze

Program partnerski YouTube — jak zarabiać na YouTube z reklam Adsense?

Jednym ze źródeł zarabiania na serwisie YouTube jest sam YouTube, tj. reklamy Adsense

Załóżmy, że nie prowadzisz własnej działalności w postaci np. sklepu internetowego i nie jesteś influencerem, który zarabia na współpracach. W takiej sytuacji podstawą Twojego dochodu z serwisu YouTube jest program partnerski. Znajdziesz w nim kilka dochodowych opcji. Jak włączyć zarabianie na YT przez ten program?

Przychody z reklam AdSense na YouTube

Jeżeli jesteś początkowym twórcą, zarabianie na YT od samego początku, czyli np. pierwszego filmu raczej nie jest możliwe. Aby w ogóle włączyć opcję zarabiana z wyświetleń, czy płatnych reklam — Twoje konto musisz spełniać określone kryteria.

Załóżmy, że Twój kanał i profil nie naruszają standardów platformy YouTube i są w pełni zgodne z wytycznymi dotyczącymi materiałów odpowiednich do umieszczenia w nich płatnych reklam. W takiej sytuacji, aby czerpać benefity z odtwarzania filmów, musisz po prostu włączyć reklamy.

Przychody z reklam, na jakie zazwyczaj możesz liczyć to średnio 5-10zł za 1000 wyświetleń.

Jakie kryteria trzeba spełnić, by móc włączyć płatne reklamy?

Aby móc zarabiać na reklamach wyświetlanych przy Twoich filmach musisz spełnić kilka kryteriów:

  • Minimum 4000 godzin łącznego oglądania filmów publicznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
  • Przynajmniej 1000 subskrypcji
  • Zgodność z zasadami przyjętymi przez program partnerski YouTube
  • Zaakceptowanie regulaminu programu partnerskiego
  • Połączenie z aktywnym kontem AdSense

Jeżeli jednak myślisz, że to wystarczy niestety znów muszę Cię rozczarować. Samo włączenie tej opcji nie jest gwarancją tego, że reklamy w przerwie na Twoich materiałach będą się wyświetlać. Cały proces włączenia reklam na Twoich filmach może potrwać dłuższy czas — uzbrój się w cierpliwość.

Jak zarabiać na YouTube: 500zł, 1500zł, 2500zł miesięcznie – przykłady

Uważam, że kluczem jest łączenie różnych metod zarabiania. Daje Ci to bezpieczeństwo, dywersyfikację i możliwość dopasowania pod widza (klienta). Pamiętaj też, by dopilnować najważniejszych zasad optymalizacji kanału, by nie tracić swojego potencjału na YouTube. A teraz zobaczmy przykłady, które nie są z sufitu, a całkowicie realne i moje doświadczenie oraz praca i rozmowy z wieloma początkującymi twórcami dokładnie to potwierdzają.

Przykład A – kanał dietetyczny 1000 subskrypcji, 12.000 wyświetleń miesięcznie:

1 – Przychody z reklam AdSense: 72zł (stawka: 6zł/1000wyśw.)

2 – Sprzedaż e-booka widzom: 232zł (8szt/29zł – 2 sprzedaże/tyg.)

3 – Partner kanału: 200zł (100zł/2odc. – przedstawienie logo, link w opisie)

RAZEM: 504zł/msc – fajny dodatkowy przychód dla małego kanału. Pozwala reinwestować np. w sprzęt i budować powoli biznes na boku.

***

Przykład B – kanał dla inżynierów: 2000 subskrypcji, 20.000 wyświetleń miesięcznie:

1 – Przychody z reklam AdSense: 200zł (stawka: 10zł/1000wyśw.)

2 – Sprzedaż mini-kursu widzom: 632zł (8szt/79zł – 2 sprzedaże/tyg.)

3 – Konsultacja: 750zł (250zł/widz – raz na 10 dni widz staje się klientem)

RAZEM: 1582zł/msc – całkiem przyzwoity przychód jak na kanał 2000 subskrybentów. Daje potencjał na np. stworzenie większego, droższego kursu lub podniesienie ceny za konsultację.

***

Przykład C – kanał polityczno-społeczny: 10.000 subskrypcji, 60.000 wyświetleń miesięcznie:

1 – Przychody z reklam AdSense: 300zł (stawka: 5zł/1000wyśw.)

2 – Darowizny: 250zł 

3 – Patronite: 400zł (20 patronów po średnio 20zł)

4 – Afiliacja: 1200zł (współpraca z księgarniami i wydawcami)

5 – Wspieranie kanału: 198zł: (20 wspierających po 9.90zł)

6 – Superczat: 300zł (2 live’y  miesięcznie x 150zł donacji)

RAZEM: 2642zł/msc – świetny dodatkowy przychód, jak na kanał o tematyce społecznej. Przychody są skalowalne, więc powiększenie kanału x2-3 może już dać możliwość pracy full-time nad kanałem.

***

Jak widzisz – te liczby są realne i stanowią bardzo miły dodatek i wynagrodzenie za dodatkową pracę nad YouTube.

Ponadto dają potencjał do rozwinięcia tego w pełnoprawny biznes.Aby móc zbudować taki kanał potrzebna jest:

1) wytrwałość i praca
2) strategia, umiejętności i wiedza

To pierwsze zależy wyłącznie od Ciebie. Resztę zapewniam Ci w Szkole YouTuba.